Rękawice dla motocyklisty

Filter

Rękawice dla motocyklisty – dlaczego zakup rękawic jest tak ważny?

Wyobraź sobie choćby jedną sytuację, w której nie czujesz się komfortowo. Jeśli taką sytuacją może być np. znalezienie się w nieznanym, ciemnym pomieszczeniu z zasłoniętymi oczami – co robisz? Ręce to ta część ciała, która jako pierwsza poszukuje pomocy w jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia. W ciemnym pomieszczeniu będziesz prawdopodobnie szukał rękoma ściany lub innej powierzchni płaskiej, która umożliwi Ci jakąkolwiek orientację w sytuacji. Weźmy pod uwagę inną opcję. Kiedy się denerwujesz i jest obok Ciebie bliska osoba, ściskasz ją za rękę.

W chwili upadku na motocyklu to naturalnie towarzyszący odruch, że nasze dłonie szukając pomocy, zbliżają się do nawierzchni. W zależności od rodzaju upadku, prędkości, ręce mogą odnieść różne obrażenia: od zwykłych zadrapań po naprawdę ciężkie urazy. Dlatego tak ważne jest, żeby być odpowiednio zabezpieczonym i przygotowanym na każdą jedną ewentualną sytuację tego typu. Rękawice motocyklowe to jednocześnie najtańszy element wyposażenia motocyklisty, ale relatywnie niewielki biorąc pod uwagę wydatek jakim jest kask czy strój. Rękawice to drugi najważniejszy (po kasku) element wyposażenia każdego motocyklisty.

Jakie powinny być dobre rękawice dla motocyklisty?

Dobre rękawice dla motocyklisty to takie, które z jednej strony zabezpieczają dłoń przed wyziębieniem, z drugiej zaś (tej zdecydowanie ważniejszej) dają pożądaną ochronę. Dobre rękawice są w stanie zapewnić obydwie te funkcje w niemalże każdych warunkach pogodowych.

Wewnętrzna część rękawicy powinna umożliwiać maksymalne czucie kierownicy, zewnętrzna zaś dawać maksymalną ochronę. Rekomendujemy zakup rękawic sprawdzonych marek, które używają do produkcji materiałów najwyższej jakości.

Typy rękawic dla motocyklisty dostępne na rynku.

Wyróżniamy 4 podstawowe typy rękawic motocyklowych: rękawice miejskie, sportowe, turystyczne i offroad/enduro. Rodzaj rękawic pokrywa się z ich przeznaczeniem.

Rękawice dla motocyklisty – miejskie

Rękawice miejsce to w skrócie mówiąc: rękawice przeznaczone do jazdy miejskiej. Będą idealne dla każdego, kto pokonuje krótkie odcinki, jak chociażby dojazdy do pracy na terenie miasta czy krótkie wypady, gdzie sytuacja często wymusza zatrzymywanie się i manewry. Dzięki lekkości, przewiewności i kompaktowej budowie, doskonale sprawdzą się także w korkach. Ich niewielkie rozmiary pozwalają schować je niemalże wszędzie po zejściu z motocykla. Rękawice miejskie są krótkie – sięgają do nadgarstka. Materiał dominujący to najczęściej skóra (np. kozia) oraz materiał mesh, który dzięki właściwościom wentylującym, zapewni komfort jazdy nawet w te najbardziej upalne dni roku.

Rękawice dla motocyklisty – sportowe

Przed producentami rękawic sportowych stoi tak naprawdę największe wyzwanie: skroić coś maksymalnie bezpiecznego, gwarantującego doskonałe czucie kierownicy i najlepiej jeszcze – przewiewnego. Zadanie to jest niezwykle trudne, ponieważ wstawki z materiału mesh czy elementy perforacji osłabiają daną część rękawicy. Z tego też względu w rękawicach sportowych zastosowane muszą być materiały najwyższej jakości, jak np. skóra kangura czy płaszczki, Kevlar, tytan. Rękawice sportowe będą idealne na tor i dla tych wszystkich, którzy poruszają się z dużymi prędkościami. Charakteryzują się długim mankietem i znacznie większą ilością ochraniaczy niż w pozostałych typach rękawic.

 

Rękawice dla motocyklisty – turystyczne

Każdy motocyklista, który przemierza duże ilości kilometrów doceni właściwości rękawic turystycznych, które skrojone są tak, aby zapewniać maksymalny komfort użytkowania. Ten typ rękawic ma dawać bezpieczeństwo użytkownikowi, zapewniać wygodę oraz komfort w zmieniających się podczas podróży motocyklowych warunkach atmosferycznych – stąd zaawansowane membrany, mające na celu ochronę przed chłodem i deszczem. Rękawice turystyczne posiadają nieco krótszy mankiet niż w rękawicach sportowych i mniejszą ilość widocznych ochraniaczy.

Rękawice offroad/enduro dla motocklisty

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe sportowe rękawiczki. Sekret tego typu rozwiązania tkwi w zastosowanych materiałach, jak chociażby stretch cordura. Przeznaczone są do jazdy
z niewielkimi prędkościami w terenie, a więc na miękkich nawierzchniach. Nie nadają się do jazdy po asfalcie.

Materiały, z których wykonywane są rękawice dla motocyklisty

Poza rękawicami letnimi, podstawowym materiałem rękawic motocyklowych jest skóra naturalna. Idealny kompromis między komfortem a bezpieczeństwem stanowi skóra kangura. Łączy w sobie niezwykłą miękkość z wytrzymałością. Innym, często stosowanym rodzajem skóry jest skóra bydlęca. Charakteryzuje się wytrzymałością, ale jest twarda.

Najczęściej jest tak, że skóra naturalna stanowi niejako bazę całego produktu jakim są rękawice, która następnie łączona jest z materiałami syntetycznymi. Najlepsze rękawice posiadają wszywane panele z Kevlaru, które zabezpieczają przed rozdarciem. Nie bez znaczenia jest także materiał ochraniaczy – warto szukać carbonowych lub tytanowych. Zasada ta nie dotyczy rękawic offroad.

Jak wybrać odpowiednie dla siebie rękawice motocyklowe?

Ilość dostępnych na rynku modeli rękawic, może przyprawić Cię o niezły zawrót głowy. W pierwszej kolejności powinieneś wybrać typ rękawic, który najbardziej do Ciebie i Twoich potrzeb przemawia i zdecydować czy mają to być rękawice miejskie, sportowe, turystyczne czy offroad. Drugi krok to wybór modelu. W razie problemów służymy Ci pomocą, napisz do nas na czacie.

Pamiętaj, że ponad wszystko inne warto zaufać wiodącym producentom i stosowanym w ich produktach rozwiązaniom. Rękawice nie są elementem, na którym warto oszczędzać.

Skoro mam już wybrany model, czym kierować się przy wyborze właściwego rozmiaru rękawic dla motocyklisty?

Jedyne miejsce pomiaru to najszersze miejsce dłoni a więc zmierzenie jej obwodu tuż pod linią kostek. Zalecamy złożenie dłoni w pięść i położenie na powierzchni płaskiej a następnie zmierzenie centymetrem obwodu tak zaciśniętej dłoni tuż pod kostkami. Niezwykle pomocna może okazać się druga osoba. Uzyskany wynik porównujemy z tabelą rozmiarów rękawic konkretnego producenta i wybieramy właściwy rozmiar.

Rękawica musi idealnie przylegać do dłoni, ale nie może w żadnym obszarze jej uciskać ani powodować choćby najmniejszego dyskomfortu. Jeżeli w momencie mierzenia tak się dzieje, nie łudź się, że w trakcie jazdy będzie lepiej.

 

 

Podsumowanie o rękawicach dla motocyklisty

Podejmując decyzję o zakupie, należy zawsze mieć na uwadze przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. To, czy w momencie zdarzenia będziemy mogli liczyć na dobrą jakość wyposażenia, które mamy, zależy tylko od nas. Dobrze dobrane rękawice będą nie tylko poprawiały komfort jazdy motocyklisty, ale przede wszystkim przyczynią się do zwiększenia jego bezpieczeństwa. Jeżeli uważasz, że musisz w jakimś elemencie swojego wyposażenia poszukać oszczędności, nie podejmuj decyzji, że mają to być właśnie rękawice.

You've just added this product to the cart:

Koszyk

Cart is empty

Suma
zł0.00
Zastosuj
0