Filter

Kaski motocyklowe – co warto o nich wiedzieć? Praktyczne porady

Jazda na motocyklu jest szybka, niebezpieczna, ale gwarantuje wspaniałe przeżycia. Przyjemność
z podróżowania jednośladem może stać się koszmarem w przypadku nieodpowiednio dobranego kasku. Zaparowana szybka, nieodpowiednia wentylacja lub zbyt luźny/ciasny kask mogą stanowić ogromne zagrożenie dla właściciela motocykla, a także innych uczestników ruchu drogowego. Zatem pozostaje pytanie – na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę podczas doboru kasku na motocykl?

Kaski motocyklowe – najważniejsze elementy

Wypełnienie EPS, skorupa oraz zapięcie to podstawowe elementy (bierne) kasku chroniące motocyklistę w czasie wypadku. Powinny zostać wykonane z najwyższej jakości materiałów w celu zapewnienia właścicielowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Kaski motocyklowe są dostępne w różnych przedziałach cenowych i z reguły – droższy kask absorbuje więcej energii podczas wypadku od tańszych konkurentów. W takim razie jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze kasków motocyklowych?

1) Skorupa – najtańsze kaski motocyklowe wykonane są z plastikowej skorupy, która pęka zazwyczaj przy pierwszym uderzeniu w asfalt. Ochronne nakrycie głowy na motocykl należy zakupić jak najwyższej jakości w celu zminimalizowania konsekwencji wypadku drogowego. Najbardziej cenione kaski przez ekspertów wykonane są z karbonu, włókien szklanych i organicznych. Oczywiście dodać należy, że nie każdego na początku swojej przygody z jednośladem jest stać na duży wydatek i tym samym wybór kasku z górnej półki, ale bardzo ważne jest, żeby przy pomocy pracownika sklepu motocyklowego wybrać jak najlepszy kask w konkretnym, określonym budżecie.

2) Wypełnienie EPS – pianka o różnej gęstości pochłaniająca energię przy uderzeniu głową w asfalt. Jest to najważniejszy element w kasku motocyklowym, ponieważ zabezpiecza on kierowcę przed dotkliwymi urazami.

3) Zapięcie – zapobiega zsuwaniu się kasku z głowy motocyklisty.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dot. wyboru kasku warto udać się do sklepu motocyklowego, skonsultować swoje przemyślenia ze specjalistami, a następnie przymierzyć ochronne nakrycie głowy. Reasumując – trzy najważniejsze elementy na jakie powinno się zwrócić uwagę to: skorupa, wypełnienie EPS oraz zapięcie. Jednak jakie są kluczowe zasady przy wyborze kasku na motocykl?

Kaski motocyklowe – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Kaski motocyklowe powinny być bezawaryjne i posiadać gwarancję producenta. Zapewniają one bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy. Ich odpowiedni dobór gwarantuje wysoki komfort podróżowania. Poszczególne modele można przetestować udając się na jazdę testową do wybranego dealera.

Kaski motocyklowe – kluczowe zasady

  • kask powinien odpowiednio przylegać do głowy motocyklisty;
  • kask nie powinien uwierać w okolicach skroni oraz z tyłu głowy;
  • w kasku szczękowym musi być zachowana odpowiednia odległość pomiędzy żuchwą
    a szczęką.

Rozmiary kasków różnią się w zależności od producenta. Ochronne nakrycia głowy sprowadzane do Europy charakteryzują się innymi parametrami oraz rozmiarem, niż te wprowadzane na rynek Japoński lub do Stanów Zjednoczonych. Wynika to z faktu, iż w Europie kierowcy poruszają się zdecydowanie szybciej (kaski są bardziej wygłuszone), a także mają inny kształt głowy (mniejsze rozmiary, specyficzne ukształtowania kasków). Oprócz przymierzenia co najmniej dwóch rozmiarów kasku, warto zmierzyć obwód głowy w jej najszerszym miejscu – tuż nad uszami i porównać dla pewności z oferowaną przez konkretnego producenta tabelą rozmiarów.

Kaski motocyklowe – z czego wynikają tak duże przedziały cenowe na rynku?

Cena kasku jest zależna od wykorzystanego materiału. Znaczącym czynnikiem jest waga, elementy zamienne, specyfika szybki, wentylacja powietrza oraz wyściółka kasku. Najdroższe kaski charakteryzują się karbonowymi, bardzo lekkimi częściami, szybką, która nie paruje i jest odporna na zarysowania, a także wymienną wyściółką wykonaną z jakościowych materiałów oraz wysokim poziomem wentylacji powietrza w kasku.

Ochronne nakrycia głowy wysokiej klasy przechodzą zaawansowane testy bezpieczeństwa przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Element najbardziej rzutujący na cenę kasku to wypełnienie EPS (pianka znajdująca się wewnątrz skorupy kasku). Im lepsza pianka, tym większa absorbcja obrażeń podczas uderzenia w asfalt. Innym, również istotnym elementem rzutującym na cenę jest skorupa – jej materiał, odporność na zarysowania i promieniowanie UV.

Kaski motocyklowe – czy upadek znacząco wpływa na ich pierwotne właściwości?

Pierwotne właściwości kasku mogą zostać utracone po mocnym upadku. Jeśli skorupa nie zostanie naruszona – można z niego korzystać nadal, aczkolwiek nawet jeśli ochronne nakrycie głowy wygląda wizualnie dobrze, nie oznacza to, że tak jest z jego całkowitą strukturą. Po uderzeniu w asfalt pianka wewnątrz skorupy może ulec deformacji a w konsekwencji przy następnej kolizji nie będzie w stanie pochłonąć wystarczającej ilości energii, aby prawidłowo ochronić głowę motocyklisty. Nie oznacza to, że zawsze musi tak się stać – trzeba się jednak liczyć z taką możliwością, ponieważ o ile z zewnątrz skorupa może wyglądać na nienaruszoną, o tyle wnętrze kasku może zostać silnie zdeformowane.

Kask używany można nabyć tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy jego poprzedni właściciel nie miał z jego udziałem żadnego wypadku. W Polsce nie istnieją instytucje badające kaski po kolizji. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma uprawnienia, aby wystawić szkodę całkowitą dla części ubioru motocyklisty, ale nie ma prawa go skonfiskować, w związku z czym wystawiane są one na platformy sprzedażowe jako używane, co w przypadku kupna może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia przyszłego właściciela. Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż pianka EPS dostosowuje się do głowy tylko i wyłącznie jednej osoby, więc nawet jak kask nie był po wypadku – nie zapewni tak dobrej absorbcji, jak pierwszemu właścicielowi.

Kaski motocyklowe – cena

Ceny kasków motocyklowych wahają się w zależności od producenta i zastosowanych materiałów czy dodatkowych udogodnień. To najważniejszy element wyposażenia każdego motocyklisty i zawsze prosimy swoich klientów o to, żeby był to element, na którym nie będą oszczędzać. Kask to jedyna ochrona głowy jaką masz w momencie wypadku. Na sam początek możesz kupić tańsze spodnie czy buty ale nie oszczędzaj na kasku.
W takim dużym skrócie:
Kaski otwarte kupisz już za około 149 zł (dokładając 200 czy 300zł zyskasz coś zdecydowanie lepszej jakości).
Ceny kasków integralnych rozpoczynają się od 199 zł (nie rekomendujemy jednak takich kasków, zachęcając do tego, żeby wydać na kask integralny 500-600 zł – jakość i bezpieczeństwo nieporównywalne z najtańszymi opcjami).
Ceny kasków szczękowych to wydatek rzędu 399 zł i więcej (w przypadku kasków szczękowych polecamy te, które kosztują co najmniej 600-700 zł – są zdecydowanie bardziej ciche, posiadają bardziej precyzyjny mechanizm otwierania szczęki).
Zdajemy sobie również sprawę z tego, że wyposażenie motocyklisty kosztuje i nie każdego jest stać na początku na drogi kask. Chcemy jednak uświadomić Ci, że droższy kask to po pierwsze większe bezpieczeństwo, wyższa jakość i większa ochrona.

Różne kaski motocyklowe do różnych zastosowań. Co wybrać?

Jeżeli chodzi o kaski motocyklowe, wymienić można cztery podstawowe kategorie. Są to kaski motocyklowe otwarte, kaski motocyklowe integralne, kaski motocyklowe szczękowe / modułowe, a także crossowe. Wybór odpowiedniego kasku motocyklowego powinien zależeć zarówno od charakteru planowanych podróży, jaki preferencji właścicieli motocykli. Poza doborem odpowiedniego rodzaju kasku motocyklowego istotny jest także dobór odpowiedniego modelu – najlepiej uznanej firmy, a także dbałość o zakupiony produkt. Kaski motocyklowe dostępne w naszej ofercie charakteryzują się zarówno wysokim poziomem wygody, jak i gwarancją bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o kaski motocyklowe otwarte, są one lekkie oraz przewiewne. Lekkość, a także przewiewność kasków motocyklowych otwartych dla wielu osób stanowi podstawę ku temu, aby zdecydować się na ten model. Wspomniane cechy nie zawsze jednak można zaliczyć do zalet, zwłaszcza przy większych prędkościach. To, czy kaski motocyklowe otwarte będą właściwym wyborem zależy od charakteru planowanych podróży. Niewątpliwie kaski motocyklowe otwarte są bardzo wygodne i dobrze sprawdzają się w trakcie spokojnej jazdy, na przykład po mieście. Bardzo często kaski motocyklowe otwarte są wybierane przez miłośników klasycznego wyglądu kasków, a także osoby, które nie poruszają się z dużymi prędkościami. Dla przykładu tego typu kaski motocyklowe są doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli skuterów. Kaski motocyklowe otwarte są doskonałe w sytuacji, gdy motocyklistom zależy na wygodzie użytkowania.

Kaski motocyklowe integralne są powszechnie uważane za najbardziej bezpieczne. Tego typu kaski zapewniają doskonałą osłonę przed pędem powietrza, która przydaje się, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Dzięki wspomnianej cesze opisywanych produktów motocykliści nie są zdekoncentrowani. Odpowiedni poziom koncentracji w trakcie jazdy bardzo mocno koreluje z poziomem bezpieczeństwa. Miłośnicy motocyklowego szaleństwa bardzo chętnie sięgają po kaski motocyklowe integralne, a postępująca technologia sprawia, że oferowane modele są coraz bardziej nowoczesne, wygodne oraz bezpieczne. Wyróżniającą się cechą opisywanego rodzaju produktów jest zamocowana na sztywno szczęka.

Kaski motocyklowe szczękowe / modułowe łączą w sobie bezpieczeństwo i wygodę. Konstrukcja opisywanego rodzaju kasków motocyklowych pozwala nie tylko podnieść szczękę, ale także ją zdemontować. Dzięki wspomnianej cesze tego rodzaju kasków motocyklowych, rozmowa na przykład na stacji benzynowej nie stanowi dla motocyklisty żadnego problemu. Bardzo często kaski motocyklowe szczękowe / modułowe mają większą cenę niż kaski motocyklowe integralne, jednak decyzja o wyborze tego rodzaju produktów powinna być podparta zapotrzebowaniem właścicieli motocykli.

Kaski motocyklowe crossowe to wyposażenie motocyklistów, którzy jeżdżą off road. Cechami charakterystycznymi tego typu produktów są między innymi wysunięta szczęka, a także daszek. Kaski motocyklowe crossowe nie posiadają szyby, tak jak pozostałe rodzaje opisywanych produktów i w związku z tym istnieje potrzeba dokupienia specjalnych gogli. Niewielki ciężar kasków motocyklowych crossowych sprawia, że ich użytkowanie jest naprawdę wygodne.

Wszystkie opisane kaski motocyklowe można odnaleźć w ofercie naszego sklepu, jednak wybór odpowiedniego rodzaju powinien być związany z charakterem podróży, a także preferencjami właścicieli motocykli.

Dlaczego renoma firmy, która produkuje kaski motocyklowe ma istotne znaczenie dla kupującego?

Jakość kasku motocyklowego decyduje o poziomie bezpieczeństwa właściciela pojazdu. Kaski motocyklowe firm, które są powszechnie uznane wśród motocyklistów charakteryzują się tym, że maksymalnie wywiązują się ze swojej roli. Producenci kasków motocyklowych dostępnych w naszej ofercie dzięki ogromnemu doświadczeniu w produkcji tego typu sprzętu dla motocyklistów i zdobytej renomie są godni polecenia. Decydując się na produkt tak ważny dla ochrony zdrowia i życia jak kask motocyklowy, nie warto sięgać po produkty firm, które stosują rozwiązania ekonomiczne. Sprawdzone i renomowane marki, które produkują kaski motocyklowe stosują najlepszej jakości materiały. W związku z tym wytrzymałość oferowanych przez nas produktów jest naprawdę wysoka. Oszczędzanie na kaskach motocyklowych mija się z celem, biorąc pod uwagę fakt, że o bezpieczeństwie motocyklistów bardzo często decydują detale.

W jaki sposób czyścić kaski motocyklowe?

Kaski motocyklowe z racji tego, że poddane są działaniu między innymi warunków atmosferycznych, łatwo się brudzą. Aby wyczyścić kaski motocyklowe, warto znać sprawdzone sposoby. Przez czysty wizjer po prostu lepiej widać to, co dzieje się na drodze, a w związku z tym jazda przebiega bardziej bezpiecznie. Niesamowicie ważne zatem jest regularne czyszczenie wizjera. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o kanały wentylacyjne. Zapychanie się kanałów wentylacyjnych to częste zjawisko jeżeli chodzi o kaski motocyklowe. Związane jest to między innymi z obecnością owadów.

Pierwszym krokiem w czyszczeniu kasku motocyklowego jest przygotowanie odpowiednich środków do czyszczenia. Z całą pewnością przydać może się miękka szczoteczka, miękkie szmatki, a także płatki kosmetyczne. Jeżeli chodzi o kaski motocyklowe i ich czyszczenie ważne jest również miejsce, w którym możliwe jest staranne pozbycie się zabrudzeń. Przyda się miejsce na stole i podłożony miękki materiał. Może to być na przykład ręcznik. Następnie należy przejść do demontażu kasku motocyklowego. A na tym etapie należy pamiętać, że każdy z elementów powinien dać się łatwo rozmontować. Nie należy zatem używać zbyt dużej siły do demontażu kasków motocyklowych. Aby wyprać wyściółkę, która jest elementem kasku motocyklowego, można użyć ciepłej wody oraz mydła. Dobrze pamiętać, że po wykonanym praniu należy dokładnie wypłukać wyściółkę w ciepłej wodzie, wycisnąć ją, a następnie rozwiesić w miejscu, które nie jest zacienione.

Kolejnym krokiem jest umycie skorupy. Ten element kasku motocyklowego należy opłukać ciepłą wodą na wewnątrz, a także na zewnątrz. Następnie należy namydlić dłoń, przetrzeć kask i ponownie spłukać.

Następnym etapem jest umycie wizjera kasku motocyklowego. Przecierając wizjer należy pamiętać, aby nie używać papieru. Może on, bowiem zetrzeć jego podatną na zarysowania powierzchnię.

W trakcie czyszczenia kasków motocyklowych należy także pamiętać o wyczyszczeniu wszelkich szczelin. W dalszej kolejności należy zamontować ponownie wszystkie elementy i specjalnym środkiem do czyszczenia kasków motocyklowych nadać skorupie błysk.

Kiedy należy wymienić kaski motocyklowe?

Zgodnie z ogólną zasadą kaski motocyklowe wymieniać powinno się co pięć lat. To założenie nie bierze oczywiście pod uwagę jakości kasku, a więc jego stanu technicznego. Odpowiednia konserwacja kasków motocyklowych, a także regularne czyszczenie pozwala cieszyć się dłużej z opisywanego produktu. Kaski motocyklowe podobnie jak inne przedmioty narażone na działanie czynników zewnętrznych ulegają procesowi niszczenia i psucia się. W związku z tym obniża się skuteczność ochrony zdrowia i życia motocyklistów. Bardzo często kaski motocyklowe to jednorazowe środki ochronne. Oznacza to zatem, że w momencie, gdy motocyklista ulegnie wypadkowi, powinien niezwłocznie wymienić kask motocyklowy na nowy. W momencie, gdy podczas wypadku motocyklista nie uderzył o nic głową i tak powinien dokładnie sprawdzić stan techniczny kasku. Bagatelizowanie regularnej wymiany kasków motocyklowych, a także Ich czyszczenia może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Dbanie o stan techniczny motocykla, sprzętu dla motocyklistów, a także odzieży motocyklowej i kasków jest równie ważne jak odpowiedzialne i bezpieczne poruszanie się pojazdem po drodze. Kaski motocyklowe muszą być w dobrym stanie technicznym, aby zapewniać pełną ochronę zdrowia i życia motocyklistów.

Podsumowanie

Wybór kasku motocyklowego powinien być przemyślaną oraz odpowiedzialną decyzją. Osoby zastanawiające się nad zabezpieczeniem głowy powinny przemyśleć czy warto ryzykować swoje zdrowie lub życie i kupować używany kask za 200 zł. Jazda na motocyklu wymaga sporej odpowiedzialności a w konsekwencji powinno się dobierać rozmyślnie również akcesoria zapewniające bezpieczeństwo jazdy. Cztery podstawowe kategorie kasków motocyklowych to: kaski otwarte, kaski szczękowe, czyli modułowe, kaski integralne, a także kaski crossowe. Wybór odpowiedniego rodzaju kasku motocyklowego powinien być uzależniony od charakteru podróżowania, a także preferencji właściciela motocykla. Każdy ze wspomnianych rodzajów kasków motocyklowych ma swoje wady oraz zalety. Zastanawiając się nad doborem właściwego produktu dla siebie, należy jednak w największym stopniu brać pod uwagę zachowanie bezpieczeństwa. Wygoda także koreluje z poziomem bezpieczeństwa, gdyż dyskomfort dekoncentruje. Renoma firmy, która produkuje kaski motocyklowe ma znaczenie ze względu na to, że firmy, które są cenione na całym świecie, nie osiągnęły tego przez przypadek. Czyszczenie, a także konserwacja kasków motocyklowych to bardzo ważne działania. Stan techniczny kasków determinuje bowiem poziom ochrony zdrowia i życia motocyklistów. Kaski motocyklowe należy wymieniać co pięć lat, jednak warto robić to częściej, jeżeli pogorszeniu uległ stan techniczny. W przypadku, gdy motocyklista uległ wypadkowi, z całą pewnością konieczne staje się zakupienie nowego kasku.