Kaski

Filter

Kaski motocyklowe – co warto o nich wiedzieć? Praktyczne porady

Jazda na motocyklu jest szybka, niebezpieczna, ale gwarantuje wspaniałe przeżycia. Przyjemność
z podróżowania jednośladem może stać się koszmarem w przypadku nieodpowiednio dobranego kasku. Zaparowana szybka, nieodpowiednia wentylacja lub zbyt luźny/ciasny kask mogą stanowić ogromne zagrożenie dla właściciela motocykla, a także innych uczestników ruchu drogowego. Zatem pozostaje pytanie – na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę podczas doboru kasku na motocykl?

Kaski motocyklowe – najważniejsze elementy

Wypełnienie EPS, skorupa oraz zapięcie to podstawowe elementy (bierne) kasku chroniące motocyklistę w czasie wypadku. Powinny zostać wykonane z najwyższej jakości materiałów w celu zapewnienia właścicielowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Kaski motocyklowe są dostępne w różnych przedziałach cenowych i z reguły – droższy kask absorbuje więcej energii podczas wypadku od tańszych konkurentów. W takim razie jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze kasków motocyklowych?

1) Skorupa – najtańsze kaski motocyklowe wykonane są z plastikowej skorupy, która pęka zazwyczaj przy pierwszym uderzeniu w asfalt. Ochronne nakrycie głowy na motocykl należy zakupić jak najwyższej jakości w celu zminimalizowania konsekwencji wypadku drogowego. Najbardziej cenione kaski przez ekspertów wykonane są z karbonu, włókien szklanych i organicznych. Oczywiście dodać należy, że nie każdego na początku swojej przygody z jednośladem jest stać na duży wydatek i tym samym wybór kasku z górnej półki, ale bardzo ważne jest, żeby przy pomocy pracownika sklepu motocyklowego wybrać jak najlepszy kask w konkretnym, określonym budżecie.

2) Wypełnienie EPS – pianka o różnej gęstości pochłaniająca energię przy uderzeniu głową w asfalt. Jest to najważniejszy element w kasku motocyklowym, ponieważ zabezpiecza on kierowcę przed dotkliwymi urazami.

3) Zapięcie – zapobiega zsuwaniu się kasku z głowy motocyklisty.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dot. wyboru kasku warto udać się do sklepu motocyklowego, skonsultować swoje przemyślenia ze specjalistami, a następnie przymierzyć ochronne nakrycie głowy. Reasumując – trzy najważniejsze elementy na jakie powinno się zwrócić uwagę to:  skorupa, wypełnienie EPS oraz zapięcie. Jednak jakie są kluczowe zasady przy wyborze kasku na motocykl?

Kaski motocyklowe – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Kaski motocyklowe powinny być bezawaryjne i posiadać  gwarancję producenta. Zapewniają one bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy. Ich odpowiedni dobór gwarantuje wysoki komfort podróżowania. Poszczególne modele można przetestować udając się na jazdę testową do wybranego dealera.

Kaski motocyklowe – kluczowe zasady

  • kask powinien odpowiednio przylegać do głowy motocyklisty;
  • kask nie powinien uwierać w okolicach skroni oraz z tyłu głowy;
  • w kasku szczękowym musi być zachowana odpowiednia odległość pomiędzy żuchwą
    a szczęką.

Rozmiary kasków różnią się w zależności od producenta. Ochronne nakrycia głowy sprowadzane do Europy charakteryzują się innymi parametrami oraz rozmiarem, niż te wprowadzane na rynek Japoński lub do Stanów Zjednoczonych. Wynika to z faktu, iż w Europie kierowcy poruszają się zdecydowanie szybciej (kaski są bardziej wygłuszone), a także mają inny kształt głowy (mniejsze rozmiary, specyficzne ukształtowania kasków). Oprócz przymierzenia co najmniej dwóch rozmiarów kasku, warto zmierzyć obwód głowy w jej najszerszym miejscu – tuż nad uszami i porównać dla pewności z oferowaną przez konkretnego producenta tabelą rozmiarów.

Kaski motocyklowe – z czego wynikają tak duże przedziały cenowe na rynku?

Cena kasku jest zależna od wykorzystanego materiału. Znaczącym czynnikiem jest waga, elementy zamienne, specyfika szybki, wentylacja powietrza oraz wyściółka kasku. Najdroższe kaski charakteryzują się karbonowymi, bardzo lekkimi częściami, szybką, która nie paruje i jest odporna na zarysowania, a także wymienną wyściółką wykonaną z jakościowych materiałów oraz wysokim poziomem wentylacji powietrza w kasku.

Ochronne nakrycia głowy wysokiej klasy przechodzą zaawansowane testy bezpieczeństwa przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Element najbardziej rzutujący na cenę kasku to wypełnienie EPS (pianka znajdująca się wewnątrz skorupy kasku). Im lepsza pianka, tym większa absorbcja obrażeń podczas uderzenia w asfalt. Innym, również istotnym elementem rzutującym na cenę jest skorupa – jej materiał, odporność na zarysowania i promieniowanie UV.

Kaski motocyklowe – czy upadek znacząco wpływa na ich pierwotne właściwości?

Pierwotne właściwości kasku mogą zostać utracone po mocnym upadku. Jeśli skorupa nie zostanie naruszona – można z niego korzystać nadal, aczkolwiek nawet jeśli ochronne nakrycie głowy wygląda wizualnie dobrze, nie oznacza to, że tak jest z jego całkowitą strukturą. Po uderzeniu w asfalt pianka wewnątrz skorupy może ulec deformacji a w konsekwencji przy następnej kolizji nie będzie w stanie pochłonąć wystarczającej ilości energii, aby prawidłowo ochronić głowę motocyklisty. Nie oznacza to, że zawsze musi tak się stać – trzeba się jednak liczyć z taką możliwością, ponieważ o ile z zewnątrz skorupa może wyglądać na nienaruszoną, o tyle wnętrze kasku może zostać silnie zdeformowane.

Kask używany można nabyć tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy jego poprzedni właściciel nie miał z jego udziałem żadnego wypadku. W Polsce nie istnieją instytucje badające kaski po kolizji. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma uprawnienia, aby wystawić szkodę całkowitą dla części ubioru motocyklisty, ale nie ma prawa go skonfiskować, w związku z czym wystawiane są one na platformy sprzedażowe jako używane, co w przypadku kupna może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia przyszłego właściciela. Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż pianka EPS dostosowuje się do głowy tylko i wyłącznie jednej osoby, więc nawet jak kask nie był po wypadku – nie zapewni tak dobrej absorbcji, jak pierwszemu właścicielowi.

Kaski motocyklowe – cena

Ceny kasków motocyklowych wahają się w zależności od producenta i zastosowanych materiałów czy dodatkowych udogodnień. To najważniejszy element wyposażenia każdego motocyklisty i zawsze prosimy swoich klientów o to, żeby był to element, na którym nie będą oszczędzać. Kask to jedyna ochrona głowy jaką masz w momencie wypadku. Na sam początek możesz kupić tańsze spodnie czy buty ale nie oszczędzaj na kasku.
W takim dużym skrócie:
Kaski otwarte kupisz już za około 149 zł (dokładając 200 czy 300zł zyskasz coś zdecydowanie lepszej jakości).
Ceny kasków integralnych rozpoczynają się od 199 zł (nie rekomendujemy jednak takich kasków, zachęcając do tego, żeby wydać na kask integralny 500-600 zł – jakość i bezpieczeństwo nieporównywalne z najtańszymi opcjami).
Ceny kasków szczękowych to wydatek rzędu 399 zł i więcej (w przypadku kasków szczękowych polecamy te, które kosztują co najmniej 600-700 zł – są zdecydowanie bardziej ciche, posiadają bardziej precyzyjny mechanizm otwierania szczęki).
Zdajemy sobie również sprawę z tego, że wyposażenie motocyklisty kosztuje i nie każdego jest stać na początku na drogi kask. Chcemy jednak uświadomić Ci, że droższy kask to po pierwsze większe bezpieczeństwo, wyższa jakość i większa ochrona.

Kaski motocyklowe – co warto o nich wiedzieć? Podsumowanie

Wybór kasku motocyklowego powinien być przemyślaną oraz odpowiedzialną decyzją. Osoby zastanawiające się nad zabezpieczeniem głowy powinny przemyśleć czy warto ryzykować swoje zdrowie lub życie i kupować używany kask za 200 zł. Jazda na motocyklu wymaga sporej odpowiedzialności a w konsekwencji powinno się dobierać rozmyślnie również akcesoria zapewniające bezpieczeństwo jazdy.

You've just added this product to the cart:

Koszyk

Cart is empty

Suma
zł0.00
Zastosuj
0