Odwieczny dylemat – kask szczękowy czy integralny?

Odwieczny dylemat – kask szczękowy czy integralny?

Jeśli planujesz zakup nowego kasku, listopad i grudzień to doskonały moment, żeby zastanowić się nad tym, czy ma być to kask szczękowy czy integralny. Po pierwsze dlatego, że wiele modeli jest obecnie wyprzedawanych a kolekcje na kolejny sezon możesz kupić o wiele taniej w przedsprzedaży. Po drugie – jak wszystko inne, wspomniane dwa rodzaje kasków mają swoje i plusy i minusy. Zapoznaj się z tym co przygotowaliśmy dziś dla Ciebie w tym artykule, postaramy się opowiedzieć o najważniejszych plusach i minusach tych dwóch rozwiązań. Teraz to także dobry moment ze względu na zbliżający się okres świąteczny, a kaski są jednym z chętniej wybieranych prezentów w naszym sklepie.

Producenci kasków motocyklowych prześcigają się nieustannie w tworzeniu i produkcji takich systemów, które ułatwią życie motocyklistom. Blendy przeciwsłoneczne, otwierane szczęki, szybko zamykające się zapięcia – to wszystko ma sprawić, że podróż jednośladem będzie wyłącznie przyjemnością. Jaki kask motocyklowy kupić, żeby czuć się w nim bezpiecznie?

KASK INTEGRALNY

To najchętniej wybierany typ kasku przez posiadaczy ścigaczy i skuterów, choć na to nie ma reguły. Kask integralny jest uznawany przez większość motocyklistów jako ten najbezpieczniejszy i najbardziej komfortowy (choć oczywiście i na to nie ma reguły, bo często – ile ludzi tyle opinii). Poza opiniami, o takim stanie rzeczy mówią także testy. Chętnie opowiemy Ci o nich więcej na miejscu.

Największą zaletą kasków integralnych jest dopracowane tłumienie hałasów wewnątrz kasku, stosunkowo niska waga oraz dobra wentylacja. Zapytasz pewnie co w praktyce oznacza połączenie tych trzech elementów? Taka kombinacja jest najbardziej doceniana podczas większych prędkości niż te rozwijane w mieście, najczęściej na autostradzie. Tu zdecydowanie kask integralny góruje nad szczękowym, ponieważ nie ma dwóch dodatkowych miejsc, przez które mógłby dostać się do wewnątrz hałas czy powietrze. Kaski integralne posiadają również bardziej aerodynamiczny kształt, który teoretycznie pozwala osiągać większe prędkości. Mówimy teoretycznie, ponieważ producenci kasków szczękowych gwarantują także aerodynamikę ich produktów.

Kask integralny polecamy najczęściej tym motocyklistom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladem.

KASK SZCZĘKOWY

Kask szczękowy to taki, w którym najogólniej mówiąc – można podnieść szczękę do góry. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem zarówno dla tych motocyklistów, którzy wyruszają w długie trasy, ale i tych, którzy jeżdżą po mieście. Tu możesz wybrać – szczękę wyłącznie unoszoną do góry lub taką, którą zarówno uniesiesz do góry jak i przerzucisz do tyłu za głowę. Możliwość podniesienia szczęki doceniają wszyscy, którzy na co dzień dojeżdżają do pracy na terenie miasta. Jednak równie chętnie, rozwiązanie takie wybierają osoby uprawiające turystykę motocyklową.

Producenci kasków szczękowych zachwalają swoje kaski twierdząc często, że są najbezpieczniejsze. Niestety.. nic bardziej mylnego. Jeżeli mówimy o czymś co hipotetycznie może (choć wcale nie musi) się wydarzyć, w trakcie wypadku może otworzyć się lub co gorsza oderwać szczęka. Wynika to z konstrukcji kasku. Kaski najbezpieczniejsze to kaski integralne.

Zawsze powtarzamy swoim klientom, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Jeżeli chcesz mieć dobry kask szczękowy, powinieneś liczyć się z wydatkiem co najmniej 1000 zł. Dlaczego? Każdy kask, aby uzyskał certyfikację, musi przejść szereg testów sprawdzających. Dotychczas obowiązująca certyfikacja zakładała 4 punkty kontrole wewnątrz skorupy. Obecnie, takich punktów ma być 16. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo. Kaski szczękowe w obrębie kwoty 1000 zł to takie, którym można zaufać. Jeszcze jeden plus przemawia na ich korzyść – znacznie lepsze wyciszenie niż w szczękowych z niższego pułapu cenowego.

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że otacza nas skomplikowana technika, której często sami nie rozumiemy. Akceptujemy to i ufamy nowoczesnym technologiom. Sprawia to, że czasem ciężko nam zaufać tym najprostszym rozwiązaniom – takim jak np. zapięcie typu podwójne D w kaskach, które jest najlepsze, najbezpieczniejsze i najbardziej niezawodne wśród wszystkich zapięć. W praktyce, im bardziej skomplikowany mechanizm, tym prościej może się zepsuć. Metalowa kuleczka blokady może się przyblokować w pozycji otwartej, sprężynka może się wyrobić i pęknąć a bezawaryjność i bezpieczeństwo zapięć tego typu zależy od tych niewidocznych, ruchomych elementów. W podwójnym D cały “mechanizm” mamy jak na dłoni. Dwie stalowe klamry blokujące między sobą nylonowy pasek, to rozwiązanie stosowane od lat przez alpinistów i ludzi pracujących na wysokościach – takie właśnie “zamki” znajdziemy w ich uprzężach. W kaskach okazuje się, że też im prościej, tym bezpieczniej. 

To jak – integralny czy szczękowy?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jednośladem, zaproponujemy Ci kask integralny. Jeżeli jesteś praktykiem turystyki motocyklowej, zaproponujemy Ci obydwa te rozwiązania. Jeżeli potrzebujesz od nas więcej informacji, zadzwoń, przyjedź – nie ma dla nas nic cenniejszego niż możliwość pomocy Ci w wyborze.

Share this post

Dodaj komentarz

Koszyk

Cart is empty

Suma
zł0.00
Zastosuj
0