Jak właściwie dbać o odzież motocyklową?

Jak właściwie dbać o odzież motocyklową?

Systematyczna konserwacja odzieży motocyklowej jest warunkiem koniecznym do zapewnienia jej oczekiwanej trwałości. Błoto, wszelkiego rodzaju brud oraz owady uwielbiają zatrzymywać się na kombinezonie i kasku. Jak często myć i konserwować odzież motocyklową? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, nie mniej jednak, koniecznym jest, aby zadbać o nią zawsze wtedy, kiedy wybieramy się w dłuższą podróż motocyklem.

ODZIEŻ TEKSTYLNA

Z punktu widzenia łatwości radzenia sobie z konserwacją, najłatwiej zadbać jest o odzież tekstylną.
Na wstępnie zawsze w pierwszej kolejności należy spojrzeć na metkę, gdyż nie każdą odzież można prać. Zdarzają się takie ubrania, w przypadku których producent zaleca ściśle określone czyszczenie, bardzo często z wykluczeniem prania w pralce. Upewniając się, że pranie jest dozwolone – spodnie, kurtkę czy też cały kombinezon można wyprać – należy jednak pamiętać o tym, żeby wcześniej wyjąć z odzieży wszystkie ochraniacze. Prać należy w jak najniższej temperaturze, z niewielką ilością środków piorących, koniecznie bez substancji zmiękczających, gdyż uszkadzają one membrany.

Przed wypraniem odzieży w pralce, sprawdzić należy czy odzież nie jest mocno ubrudzona. Gdyby się okazało, że jednak jest – lepiej w tej sytuacji, przed włożeniem do pralki, wyczyścić miejscowe zabrudzenia najlepiej wodą, miękką gąbką i jak najmniej agresywnym mydłem. Nie należy natomiast stosować płynu do naczyń czy wszelkiego rodzaju substancji chemicznych, gdyż mogą trwale zniszczyć materiał.
Pozostaje jeszcze jedno pytanie – w czym prać? W zasadzie nadaje się do tego każdy płyn do tkanin, koniecznie delikatny, ale warto jest sięgnąć po specjalne płyny do prania odzieży motocyklowej.
Kolejną ważną sprawą jest suszenie. W żadnym wypadku nie suszymy na słońcu ani na grzejniku. Kurtkę, spodnie czy kombinezon powiesić najpierw należy na wieszaku – tak, aby nie zdeformować kształtu odzieży. Najlepiej powiesić w miejscu, gdzie będzie mogła obcieknąć, a następnie przewiesić ją w miejsce przewiewne, bez wystawiania odzieży na działanie warunków atmosferycznych. Starajmy się w żaden sposób nie przyspieszać schnięcia.

ODZIEŻ SKÓRZANA

Z ubraniami motocyklowymi wykonanymi ze skóry sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Podobnie jak w przypadku ubrań tekstylnych, wszelkie zabrudzenia warto usuwać na bieżąco, za pomocą łagodnego mydła, ciepłej wody i gąbki, bez użycia jakichkolwiek substancji chemicznych. Wyjściem droższym, ale profesjonalnym jest kupienie specjalnego środka do czyszczenia skór. Posiadając odzież skórzaną, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że odpowiednio pielęgnowana skóra, będzie dużo bardziej trwała, miękka i posłuży na lata. Jeśli chodzi o pranie, odzieży skórzanej nie należy prać w pralce. Podobnie jak w przypadku tekstyliów, w pierwszej kolejności, odzież należy powiesić na wieszaku, by uniknąć deformacji. Nie należy przyspieszać schnięcia. Po wyschnięciu, skóra będzie sztywna i sucha. Należy ją wówczas zabezpieczyć specjalnie przeznaczonym do tego mleczkiem lub kremem do pielęgnacji odzieży skórzanej. Większość z tych produktów jest uniwersalna, można ich bezpiecznie używać. Aplikować należy zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy preparatu niż o jedną za dużo. Oprócz powszechnie stosowanych kremów do pielęgnacji odzieży skórzanej, można również używać środków pochodzenia roślinnego, na bazie wosku pszczelego.

Na co dzień, a zwłaszcza w okresie, kiedy nie używamy odzieży motocyklowej, pamiętajmy, by ubrania wisiały, a nie leżały złożone w kostkę. Nie zamykajmy ich także w foliowych workach.

Share this post

Dodaj komentarz


Koszyk

Cart is empty

Suma
zł0.00
Zastosuj
0